Lizbona - kafelkowa stolica.


 Żółte tramwaje, kafelkowe domy i przepyszne Pastel de Nata to moje trzy wspomnienia z stolicy Portugalii - Lizbony.  W kolejnej europejskiej stolicy spędziliśmy 4 dni. Połączyliśmy odbywający się w tym czasie kongres z krótkimi wakacjami. To moja pierwsza wizyta w tym kraju. Pomimo, że nie mieliśmy za dużo czasu, udało się nam dość sporo zobaczyć. Jeden dzień w całości przeznaczyliśmy na relaks i wybraliśmy się podmiejskim pociągiem nad ocean, by trochę poplażować. Jak na październik pogoda była znakomita.Zwiedzanie Lizbony, rozpoczęliśmy od spaceru. Bez celu przed siebie, wąskimi uliczkami to w górę to znowu w dół i tak dotarliśmy do zamku Św. Jerzego w Alfamie. To jeden z ładniejszych punktów widokowych miasta. To idealne miejsce by podziwiać zachód słońca przy kieliszku wina.
Przejażdżka tramwajem też należy do atrakcji. Szczególnie polecana jest linia 28.  Nie tylko nieźle Cię wytrzęsie ale zobaczysz ważniejsze miejsca w stolicy.

Cztery publiczne windy to kolejna atrakcja Lizbony

  • Elevador de Santa Justa
  • Elevador da Bica
  • Elevador da Gloria
  • Elevador do Lavra
Najpopularniejsza nich to bez wątpienia mierząca 45 m wysokości winda Św. Justyny (Elevador de Santa Justa). Za jej pomocą można dostać się do klasztoru Karmelitów a dokładnie jego ruin. Mające miejsce w 1755 roku potężne trzęsienie ziemi spowodowało bardzo duże nieodwracalne zniszczenia. A jedynym widocznym śladem tego wydarzenia pozostał właśnie klasztor Karmelitów.


Plac Comercio - Plac Handlowy.

Mural

Most 25 kwietnia.
Most 25 kwietnia jest kopią mostu Golden Gate w San Francisco. Jego długość to 2278 metrów. Jest mostem wiszącym. Do użytku został oddany w 1966 roku i jako pierwszy połączył oba brzegi rzeki Tagu. Na jego górnym poziomie biegnie autostrada a na dolnym linia kolejowa.

Tramwaj nr 28.

Widok na miasto z windy Św. Justyny.

Wieża Belem
Torre de Belem to bez wątpienia symbol Lizbony. Atrakcja, której nie można pominąć. Nazywana także Betlejemską albo zamkiem Św. Wincentego. Jej historia ma początek w 1515 roku i została zaprojektowana przez Fernando de Arruda na zlecenie króla Manuela I. Wieża pełniła różnie funkcje, Była punktem obsługi telegrafu, punktem poboru opłat od przypływających statków czy nawet latarnią morską. W 1755 roku w wyniku trzęsienia ziemi została przeniesiona ze środka rzeki w obecne miejsce.
Ocean i Boca do inferno.Nad oceanem w Cascais.
Widok z zamku Św. Jerzego.


Oceanarium i Nemo.Uliczka Lizbony.

SUP.

Ruiny klasztoru Karmelitów.


Komentarze

  1. Świetne są te zdjęcia! Bardzo urocze miasto i piękne tramwaje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. świetna sprawa takie miejsce

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty